Tříkrálová sbírka 2022 na Luhačovicku

Tříkrálová sbírka 2022 na Luhačovicku

8. 1. 2022, 07:00 - 8. 1. 2022, 18:00 Luhačovice a okolní obce Benefiční akce, Ostatní, Akce pro dobrovolníky, Akce pro veřejnost, Setkání dárců

Informace a časté dotazy k Tříkrálové sbírce 2022

oznameni o koledovani TKS 2022
 
Přijdou Tři králové?
Věříme, že po loňském výpadku už naši koledníci znovu vyrazí do ulic. Rozhodnutí záleží na každé místní Charitě. Koledníci budou dodržovat platná nařízení týkající se ochrany zdraví. Jednoznačnou prioritou musí být ochrana zdraví koledníků i dárců.
 
Jaké podmínky je třeba dodržet?
Koledníci a jejich doprovod musí dodržovat doporučená hygienická pravidla po celou dobu koledování. K nim patří „pravidlo tří R“ – povinné používání roušek, desinfekci rukou (či nošení rukavic) a dodržování rozestupů. Pořádání hromadných akcí se nedoporučuje.
 
V jakých prostorách je možné koledovat?
Doporučuje se koledovat venku, tedy nikoli v uzavřených prostorách, nevstupovat do domácností a udržovat odstup.
 
Jak předávat dary?
Dárky je vhodné rozdávat v rukavicích, nejlépe z košíku apod.
 
Jak vybírat příspěvky?
Dárci, který chce přispět, nastavit pokladničku tak, aby byl zajištěný dostatečný odstup od koledníka.
 
Pokud se koledník necítí zdravotně v pořádku?
Koledník, který dostane teplotu, kašel nebo rýmu, musí toto oznámit telefonicky asistentovi sbírky. V takovém stavu není možné se koledy zúčastnit
 
Jak poznat pravého koledníka?
Pravý koledník Charity Česká republika se může prokázat kolednickou průkazkou a úředně zapečetěnou pokladničkou. Pokud někdo tvrdí, že koleduje ve jménu Charity ČR ve prospěch Tříkrálové sbírky a nesplňuje výše uvedené, pokládáme ho za falešného koledníka. V takovém případě mu prosím nepřispívejte a kontaktujte místní charitu nebo tks@charita.cz.
 
Kolik musí být vedoucímu skupinky?
Alespoň jeden člen kolednické skupiny musí být držitelem občanského průkazu, tedy musím mít nejméně 15 let.
 
Jak je využit výtěžek Tříkrálové sbírky?
65 % peněz zůstává v obcích, kde se vykoledovaly. Dalších 15 % jde na činnost regionální (diecézní) charity. Celkem 10 % jde na pomoc v zahraničí (např. při zemětřesení nebo povodních), 5 % jde na celostátní projekty Charity a na samotnou organizaci sbírky jde zákonných 5 %.
 
Co se děje s penězi z pokladniček?
Pokladničky se v souladu se zákonem o sbírkách rozpečeťují na příslušných obecních úřadech, pod úředním dohledem je obsah i spočítán a vykázán v zápisu o rozpečetění. Hotovost je následně vložena na sbírkový účet. Sbírka je celostátní. Jejím pořadatelem je Charita Česká republika se sídlem v Praze, dle osvědčení vydaného Magistrátem hlavního města Prahy ze dne 15. 10. 2012 č. j. S-MHMP/1327710/2012 a 1340351/2012 a v souladu s aktuálně platnými právními předpisy.
 
Veškeré informace o sbírce jsou na www.trikralovasbirka.cz, včetně v minulosti podpořených projektů a záměrů na rok 2022.